Jak wyciszyć dziecko przed snem

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Dzieci często mają problem z przejściem z aktywności w ciągu dnia do spokoju nocy. W tym, jak wyciszyć dziecko przed snem z pomocą przychodzą wieczorne rytuały. Powtarzające się sytuacje dają dzieciom jasność i orientację, szczególnie wtedy, gdy maluchy są zmęczone i marudzą.

Dzieci uwielbiają rytuały, ponieważ dają im poczucie bezpieczeństwa i spokój. Szykowanie do snu zaczyna się więc na długo przed położeniem się dziecka do łóżka. Do wieczornych rytuałów należy zarówna fizyczna aktywność dziecka, jak i późniejsze wyciszające zabawy oraz zajęcia, wspólne zjedzenie kolacji, rozmowa z rodzicami, rodzeństwem, mycie, szczotkowanie zębów i na koniec samo położenie się do łóżka. Śpiewanie piosenek, opowiadanie bajek, czytanie książeczek są zakończeniem wieczornego rytuału.

W łóżku dziecko musi się czuć dobrze, więc powinno to być miejsce, w którym spokojnie i bezpiecznie prześpi noc. Spokojne zasypianie na pewno ułatwi ładna pościel, obecność ulubionego pluszaka, ale także doświadczenie związane z chodzeniem spać. Jeśli dziecko musi iść do łóżka za karę albo kojarzy mu się z miejscem cowieczornego dramatu zasypiania, wówczas łóżko nie będzie odpowiednim miejscem, gdzie dziecko będzie się dobrze czuło. Jeśli jednak dziecko kojarzy z zasypianiem ulubione wieczorne rytuały, będzie się cieszyć z tych przytulnych chwil przed snem.


Polecamy inne artykuły powiązane z tematem:

Podstawy dobrego usypiania niemowlaka

Oznaki senności u niemowląt


 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *