Kanapka (K. Sąsiadek) — wierszyk z masażykiem

Wspaniała zabawa dla dzieci w każdym wieku. Masażyk na pleckach połączony z wierszykiem o robieniu kanapki wspiera rozwój układu nerwowego i hormonalnego malucha, wzbogacając świat jego odczuć oraz emocji. Rymowanka dodatkowo stymuluje rozwój mowy, wzbogaca słownictwo oraz poczucie rytmu, a także zachęca malucha do posługiwania się mową. Treść wierszyka utrwala ponadto związki przyczynowe w dziecięcym postrzeganiu świata oraz pozwala opanować pewną sekwencję działania.

Taki zabawny wierszyk z masażykiem to dobry sposób na zacieśnianie więzi z dzieckiem i chwilę wspólnej zabawy oraz bliskości.

Wiek: od 12 m.ż.


Wstępem do zabawy jest posadzenie dziecka przed sobą plecami do nas, aby można było po tych plecach swobodnie „rysować”. Do masażyku kanapkowego wykorzystano wiersz K. Sąsiadek:

 

Najpierw chleb pokroję,

(uderzamy lekko kantem obu dłoni po plecach dziecka)

Potem posmaruję.

(głaszczemy plecy dziecka całą powierzchnią dłoni)

Na to ser położę.

(przykładamy wiele razy na krótko płaskie dłonie do pleców)

Pomidora dołożę.

(rysujemy małe kółka na plecach)

I posolę, i popieprzę.

(dotykamy delikatnie pleców, przebiegając po nich opuszkami palców)

Żeby wszystko było lepsze.

(masujemy koliście)

Już nie powiem ani słowa,

(rysujemy X na plecach dziecka)

bo kanapka jest gotowa.

(robimy wielkie „aaaaam”, chwytamy dziecko i oczywiście… „zjadamy”!)

 

Wiele radości i śmiechu gwarantowane! Wbrew pozorom nie jest to zabawa na raz… Warto też zachęcić dziecko do odegrania roli robiącego kanapkę.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka dwóch skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, psychologii rozwojowej wieku wczesnodziecięcego, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: www.ekoslowko.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *