Kontury i kształty

Zabawa wprowadzająca w świat geometrii i ucząca dzieci rozpoznawać kształty na podstawie konturów.

Tego typu aktywność nie tylko sprawia dziecku przyjemność i frajdę, ale też odpowiednio stymuluje mózg do działania (koordynacja wzrokowo-ruchowa, pobudzanie zmysłów). Podobne czynności stanowią także dobrą okazję do porządkowania myśli. Zabawy z segregowaniem i porządkowaniem rozwijają logiczne myślenie i stanowią doskonałą podstawę do przyszłych zabaw oraz działań wymagających większego wysiłku intelektualnego.

 

Wiek: od 18 m.ż.

Materiały: kolorowa taśma (np. papierowa)/kolorowy brystol, klocki o różnych kształtach (np. piankowe)

Kolorową, papierową taśmą klejącą tworzymy na stoliku/biurku kontury kształtów (wyklejamy je). Po zabawie bez problemu taką taśmę się ściąga, nie uszkadzając przy tym blatu. Do wiaderka wrzucamy rożne klocki. Zadaniem dziecka jest losowanie z wiaderka klocka i dopasowanie go do odpowiedniego konturu. Dobrze, jeśli dziecko będzie umiało nazwać kształt i oczywiście kolor.

Wersje zabawy

W pierwszym etapie możemy potraktować zabawę jako quiz dla rodzica. Dziecko losuje klocek, rodzic musi odgadnąć, jaki to kolor i jaki kształt (oswajanie dziecka z nazewnictwem typowym dla geometrii, poprawną wymową). Jeśli dobrze odpowie, dziecko kładzie figurę w odpowiednie miejsce. Czasami warto się pomylić, aby dziecko miało większą radość — w poprawianiu mamy czy taty. 

Inna wersja zabawy — naprzemienne losowanie i nazywanie — dziecko losuje klocek, nazywa figurę geometryczną i kładzie w odpowiednie miejsce (dostaje 1pkt), następnie rodzic losuje, nazywa i układa (poprawna odpowiedź — 1pkt). Zła odpowiedź — klocek wraca do wiaderka. 

 

taśmy do zabawy w kontury

 

Jeśli nie mamy taśmy, możemy na brystolu czy dużych kartkach narysować kontury figur pisakami (kartony pozostają potem do wielokrotnego użytku).

 

 


 

Młodszym dzieciom polecamy podobne zabawy z przedmiotami i pojemnikami wprowadzające w świat geometrii.

Dla starszych zuchów polecamy z kolei zabawę z zakresu geometrii: Jaki to klocek?

 


 

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *