usprawnienie realizacji głoski ż

Marzena marzy – szumiące ćwiczenie

Doskonałe ćwiczenie na usprawnienie realizacji głoski ż — automatyzację szeregu szumiącego: [sz], [ż], [cz], [dż]. Są to jedne z najtrudniejszych pod względem artykulacyjnym głoski.

Wierszyki i proste opowiadania zdecydowanie ułatwiają i wspomagają utrwalanie artykułowania trudnych głosek. Krótka, zabawna rymowanka na usprawnienie realizacji głoski ż dodatkowo zachęca dziecko do posługiwania się mową. Wierszyki ogólnie zalicza się do zabaw usprawniających pracę narządów artykulacyjnych, percepcję słuchową, rozwijających pomysłowość i wspierających pamięć. Warto przy okazji pobawić się intonacją… Do tego ćwiczenie od najmłodszych lat w domu, poprzez zabawę z rodzicem, daje dużo lepsze rezultaty.

Wiek: od 5 r.ż.

Krótkie wierszyki można powtarzać dzieciom już od najmłodszych lat — oswaja je to z melodią języka, z dźwiękami oraz poszerza ich słownik bierny. Wykonywanie przy okazji zabawnych ruchów lub odrywanie scenek (np. pacynkami) dodatkowo wspiera pamięć i zachęca malucha do wypróbowania własnych sił z mową. Można również bawić się dykcją oraz intonacją.

Starsze dzieci dobrze zachęcić do nauki tekstu na pamięć oraz stopniowo poszerzać im ćwiczenia artykulacyjne o bardziej skomplikowane łamańce językowe.

Marzena marzy — usprawnienie realizacji głoski ż

Marzena marzy —
może pojadę nad morze,
a może ryby złowię w jeziorze,
może kraj wzdłuż i wszerz przemierzę
albo może zaśpiewam w operze.

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka dwóch skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, psychologii rozwojowej wieku wczesnodziecięcego, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: www.ekoslowko.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *