fajerwerki na ziemią

Noworoczne porzekadła we wspieraniu rozwoju dziecka

Krótkie i rymowane przysłowia noworoczne łatwo wpleść w rozmowę z malutkim dzieckiem czy opowiadanie. Prezentowanie dziecku świata za ich pomocą wspiera rozwój mowy, poszerza słownictwo, uczy zależności rządzących światem (łańcucha przyczynowo-skutkowego) i relacji czasowych, zwłaszcza w dniu przejścia ze starego roku w nowy. Rymowane mądrości noworoczne w zabawny sposób rozwiną także wyobraźnię dziecka oraz subtelne poczucie humoru malucha. Mądrości ludowe warto przekazywać z pokolenia na pokolenie także przez samą ich przydatność w codziennym funkcjonowaniu oraz tradycję.

Tak jak krótkie wierszyki, przysłowia zalicza się do zabaw usprawniających percepcję słuchową, pracę narządów artykulacyjnych oraz rozwijających pomysłowość i procesy pamięciowe.

Wiek: od 10 m.ż

Krótkie, zabawne powiedzonka odnoszące się do Nowego Roku, Starego Roku i Sylwestra można powtarzać dziecku już na wczesnym etapie jego rozwoju. Najlepiej wplatać je w spontaniczną rozmowę, opowiadanie lub jako komentarz do obserwowanych zdarzeń.

Przysłowia sylwestrowe:

Dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy.
Na święty Sylwester mroźno, zapowiedź na zimę groźną.
W noc Sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie.
Czy rok był suchy, czy było błoto, nigdy w Sylwestra nie będzie padało złoto.

Przysłowia noworoczne:

Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok.fajerwerk

Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże.

Na Nowy Rok pogoda, będzie w polu uroda.

Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.

Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda.

Jak Nowy Rok jasny i chłodny — cały roczek pogodny i płodny.

Jaki Nowy Rok, taki cały rok.

Gdy Nowy Rok mglisty — zjedzą kapustę glisty.

Gdy Nowy Rok w progi, to stary rok w nogi.

Gdy w Nowy Rok skwar i upał, baran wilka będzie chrupał.

Gdy w Nowy Rok pluta, ze żniwem też będzie pokuta.

 

Starszym dzieciom dobrze jest wytłumaczyć trudniejsze słownictwo oraz niezrozumiałe zależności do których przysłowia noworoczne się odwołują — będzie to wspaniała nauka o świecie, życiu i obyczajach.

 

 

human-746931 1280

 

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka dwóch skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, psychologii rozwojowej wieku wczesnodziecięcego, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: www.ekoslowko.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *