Co to jest baby brain?

0
156
baby brain

Prawidłowo rozwijająca się ciąża może być dla kobiety źródłem radości i czasem na spokojne przygotowanie się do nowej roli – matki. Trzeba jednak pamiętać, że w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, a część z nich bywa nieprzyjemna czy uciążliwa. Poza typowymi objawami towarzyszącymi ciąży, takimi jak mdłości, większa częstotliwość oddawania moczu czy zmienne nastroje, niektóre kobiety mogą doświadczać także drobnych zaburzeń funkcji poznawczych. Mówimy wówczas o tzw. baby brain.

Baby brain – co to takiego i czym się objawia?

Baby brain, nazywany również pregnezją lub amnezją ciążową, to zaburzenia funkcji poznawczych pojawiające się w okresie ciąży. Mogą one w znacznym stopniu utrudniać przyszłej mamie funkcjonowanie. Jednymi z podstawowych objawów baby brain są:

 • niewielkie zaniki pamięci;
 • rozkojarzenie, ogólne roztargnienie;
 • trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji i tworzeniem wypowiedzi;
 • mniejsza zdolność do zapamiętywania informacji.

Niekiedy pregnezja objawia się również zmniejszoną koordynacją ruchową i częstym zamyślaniem się. Zdarzają się też zaburzenia równowagi oraz orientacji.

Baby brain to całkowicie przejściowy objaw, który zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka lub kilkanaście tygodni po porodzie.

Skąd się bierze amnezja ciążowa?

Istnieje prawdopodobnie kilka przyczyn zaburzeń funkcji poznawczych w ciąży. Jedną z nich są zmiany hormonalne. Według naukowców w tym szczególnym czasie w mózgu kobiety zmniejsza się ilość istoty szarej, odpowiedzialnej m.in. za pamięć. Zmiany zachodzą w takich obszarach mózgu jak:

 • płat czołowy;
 • hipokamp;
 • kora przedczołowa;
 • ciało migdałowate.

Odpowiadają one nie tylko za pamięć, ale i za koncentrację, koordynację czy planowanie. Baby brain może wynikać także z przedłużającej się bezsenności w ciąży czy stresu związanego z nadchodzącymi zmianami.

Baby brain – jak sobie z nim radzić?

Amnezja ciążowa może nieco utrudniać przyszłej mamie wykonywanie codziennych czynności czy planowanie wyjść i spotkań. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym problemy z rozkojarzeniem stają się mniej uciążliwe. Jeśli więc zauważysz u siebie objawy baby brain, możesz pomóc sobie:

 • zapisując najważniejsze wydarzenia w kalendarzu lub tworząc przypomnienia
  w telefonie;
 • tworząc listy „to do” na dany dzień lub cały tydzień;
 • unikając stresu i pamiętając o odpoczynku;
 • dbając o zdrową, wartościową dietę;
 • wplatając do każdego dnia aktywność fizyczną, np. długie spacery lub jogę – o ile nie masz żadnych medycznych przeciwwskazań;
 • wykonując ćwiczenia umysłowe, np. układając puzzle czy rozwiązując krzyżówki.

Nie bój się też prosić o pomoc bliskich – partnera, rodzinę, przyjaciół. Mogą oni odciążyć w sytuacji, w której czujesz się przytłoczona lub roztargniona. Ważną kwestią w trakcie ciąży jest także odpowiednia suplementacja. Szczególnie istotny jest
w tym okresie kwas DHA, nazywany budulcem mózgu i układu nerwowego. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z tym właśnie kwasem – np. MamaDHA Premium+. Oprócz aż 800 mg kwasu dokozaheksaenowego zawiera on równie ważne i wskazane w ciąży kwas foliowy, jod oraz witaminę D. Składniki te wpływają pozytywnie na organizm zarówno przyszłej mamy, jak i samego dziecka. Suplementacja jest odpowiednia nie tylko dla kobiet w ciąży, ale i dla karmiących piersią. W połączeniu ze zbilansowaną dietą, odpoczynkiem oraz odpowiednią ilością ruchu, preparat z tak ważnymi składnikami jest w stanie znacząco wpłynąć na ogólne samopoczucie przyszłej – lub obecnej – mamy.

Źródła:

Kamila Rajfur: Baby brain – czy młode matki są mniej inteligentne? https://naukatolubie.pl/baby-brain-czy-mlode-matki-sa-mniej-inteligentne/ [29.09.2023]

Czym jest baby brain? Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? https://mamadha.pl/czym-jest-baby-brain-skad-sie-bierze-i-jak-sobie-z-nim-radzic [29.09.2023]

Colleen de Bellefonds, What is pregnancy brain?,

https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body/pregnancy-brain-why-it-happens-and-how-to-be-less-forgetful_236 [29.09.2023]

 

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here