Możliwość konsultacji dietetycznych jest ogromna, jednak nie zawsze można trafić do odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie udzielić pomocy w konkretnym problemie żywieniowym. Może się tak zdarzyć, ponieważ na rynku usług dietetycznych istnieje wiele miejsc, które oferują porady dietetyczne czy też żywieniowe, które nie są przeprowadzane przez wykfalifikowanego dietetyka, a osobę która ukończyła krótki kurs tylko z części zakresu żywienia. Wykfalifikowany dietetyk to osoba, która ukończyła szkołę wyższą na kierunku dietetyka lub żywienia człowieka. Kończąc szkołę posiada ogólną wiedze na temat zagadnień związanych z żywieniem człowieka.
Kto to jest dietetyk kliniczny?
Dietetyk kliniczny to specjalista od spraw zdrowego żywienia. Zajmuje się żywieniem człowieka zdrowego jak i chorego, dopasowując do stanu zdrowia zalecenia żywieniowe. Dietetyk kliniczny posiada szeroką wiedzę na temat podstawowych chorób dietozależnych, w których zastosowanie odpowiednich zaleceń związanych ze zmianą nawyków żywieniowych, powinno być wsparciem leczenia. Celem porady u dietetyka jest dostosowanie odpowiednich zaleceń oraz diety dopasowanej do stanu zdrowia, masy i wzrostu ciała, trybu życia oraz wieku i płci, tak aby wpływały na poprawę ogólnego stanu zdrowia samopoczucia, osiągniecie/ utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
Z jakim problemem do dietetyka?
Dietetyk zajmuje się poradnictwem żywieniowym jak i układaniem diet dopasowanych do pacjenta. Często praca dietetyka wiązana jest jedynie z odchudzaniem czyli ułożeniem diety z obniżoną kalorycznością. Jednak to przede wszystkim edukacja żywieniowa oparta o wywiad żywieniowy jak i zdrowotny, ponieważ zazwyczaj nadwaga jak i otyłość powiązane są z innymi współistniejącymi chorobami, które należy uwzględnić przy wprowadzaniu zmian nawyków żywieniowych.
Do dietetyka można się zgłosić nie tylko z problemem otyłości czy nadwagi, ale innymi problemami związanymi z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała, chorobami układu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego, kostnego, a nawet neurologicznego.
Dodatkowo dietetyk zajmuj się układaniem diet eliminacyjnych, które są istotnym czynnikiem w przypadku alergii, nietolerancji czy też nadwrażliwości. Dlatego też, tak ważne jest odpowiedni dobór specjalisty, który będzie potrafił dostosować terapię żywieniową do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
W przypadku kiedy chcesz zadbać o swoje zdrowe, pomimo tego iż uważasz, że jesteś zdrowy i nic Ci nie dolega oprócz „bólu brzucha po posiłku” lub też nadmiernej masy ciała, warto zasięgnąć fachowej wiedzy u dietetyka. Dietetyk ten powinien być odpowiednio wykształcony, więc warto sprawdzić czy ma ukończone studia. Dodatkowo podczas umawiania wizyty warto spytać czy specjalizuje się w problemie z którym chcesz udać się po poradę.
Gdzie przyjmuje dietetycy?- Poznań i okolice (dietetyk Jeżyce, dietetyk Grunwald)
Najczęściej dietetycy przyjmują w prywatnych gabinetach. Jednak można niekiedy znaleźć gabinety dietetyczne w poradniach lub przychodniach rodzinnych. Prywatna wizyta u dietetyka w Poznaniu jest możliwa w Instytucie Mikroekologii. Podczas takiej wizyty otrzymasz pomoc w dostosowaniu zaleceń żywieniowych i diety w różnych jednostkach chorobowych, alergiach, nietolerancjach czy też w problemach z odchudzaniem (Poznań, ul. Sielska 6).