Jak rozszerzyć dietę niemowlaka?

0
403
Jak rozszerzyć dietę niemowlaka

Rozszerzenia diety niemowlaka to ważny etap dla wszystkich rodziców, którzy chcą jak najlepiej zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka poprzez wprowadzenie pierwszych pokarmów innych niż mleko mamy. Jak przygotować się do rozszerzania diety u niemowlaka i w jakie akcesoria warto się wyposażyć? Podpowiadamy!

Rozszerzanie diety niemowlaka — dlaczego jest tak ważne?

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dietę niemowlaków należy rozszerzać do momentu ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Etap ten jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju ruchowego i metabolicznego każdego malucha, ponieważ pozwala na naukę nowych smaków, a także nabywanie i rozwijanie umiejętności gryzienia czy przeżuwania. Konieczność rozszerzenia diety niemowlaka wynika również z faktu, że rosnące dziecko potrzebuje coraz większej ilości energii oraz składników odżywczych, ponieważ mleko matki nie zawiera ich wystarczającej ilości.

Rozszerzanie diety niemowlaka – jak powinno wyglądać?

Wprowadzenie nowych składników do jadłospisu niemowlaka to istotny etap jego rozwoju, który warto potraktować jako ciekawą przygodę. Chcąc zadbać o przeprowadzenie rozszerzenia diety niemowlaka zgodnie z zaleceniami specjalistów, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, takimi jak:

– Wprowadzenie pokarmów stopniowo

Decydując się na rozszerzanie diety malucha, należy wprowadzać nowe składniki stopniowo. Najlepszym rozwiązaniem jest stawianie na nie więcej niż 1 produkt dziennie, co pozwala na obserwowanie reakcji dziecka na nowy smak.

– Obserwowanie dziecka

Podczas rozszerzania diety, kluczowa jest obserwacja dziecka i jego reakcji na dany pokarm, a także właściwe odczytywanie jego potrzeb i reagowanie na nie.

– Kolejność podawania pokarmów

Obec­nie nie ma usta­lo­nej ko­lej­no­ści wpro­wa­dza­nia nowych pokarmów do diety niemowlaka. Jednak warto pamiętać o tym, że ak­cep­ta­cja sma­ku słod­kie­go roz­wi­ja się znacznie szyb­ciej, dla­te­go war­to za­cząć od wa­rzyw i podawać je wielokrotnie przed spróbowaniem przez dziecko owoców.

– Wielkość porcji

Rozpoczynając przygodę z rozszerzaniem diety niemowlaka, warto zaczynać od bardzo małych ilości pokarmu. Na początku, wystarczające będzie kilka łyżeczek.

– Rodzaj pokarmów

Rozszerzanie diety niemowlaka warto rozpocząć od najbardziej typowych pokarmów, takich jak warzywa, kaszki ryżowe, kaszki zbożowe czy owoce. Na początku owoce i warzywa powinny być ugotowane i dokładnie zmiksowane na jednolitą masę.

– Wprowadzanie mięsa, ryb i jajek

Chcąc zadbać o dostarczanie dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie można zapominać o wprowadzaniu mięsa, ryb i jajek.

– Minimalizowanie liczby posiłków mlecznych

Skuteczne rozszerzanie diety pozwala na stopnie eliminowanie mleka i zastępowanie go stałymi posiłkami bezmlecznymi. Jednak warto pamiętać, że zmniejszenie liczby posiłków mlecznych jest kwestią bardzo indywidualną i nie należy się z nim przesadnie śpieszyć.

Najlepsze akcesoria do rozszerzania diety – jakie wybrać?

Rozszerzania diety niemowlaka to proces, tory wymaga zadbania o odpowiednią postawę dziecka w trakcie spożywania posiłków w bardziej stałej formie. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o pozycję siedzącą dziecka, ponieważ jest ona najbezpieczniejsza dla niemowlaka i pozwala na zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia pokarmu do dróg oddechowych w przypadku zachłyśnięcia.

Doskonałym rozwiązaniem dla rodziców poszukujących wygodnej pozycji do karmienia niemowlaka jest zdecydowanie się na zakup krzesełka do karmienia, które umożliwia dziecku spożywanie posiłków wraz z całą rodziną. Krzesełko dla niemowlaka powinno posiadać jak najprostszą konstrukcję, a także odpowiednią wysokość i podnóżek. Funkcjonalne i estetyczne krzesełka do karmienia dostępne są w ofercie sklepu internetowego Kinderprams.pl, który posiada w swojej ofercie nowoczesne rozwiązania projektowe od najlepszych producentów tego typu produktów, takich jak Chicco, Cybex, Espiro, Kinderkraft czy Peg Perego. Każde krzesełko do karmienia dostępne w ofercie Kinderprams.pl z pewnością spełni oczekiwania rodziców ceniących proste rozwiązania oraz zapewni wysoki komfort niemowlakom.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/swiatmojegodziecka.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here