Dorośli również lubią bawić się zabawkami dla dzieci. Przyznaj się, że czasem kupujesz coś dla swojej pociechy, co sam chciałbyś mieć za młodu. Zabawa z dzieckiem to czysta przyjemność. Jedną z takich zabawek, którymi mogą bawić się również dorośli, jest właśnie kendama. Tradycyjna japońska gra dla dzieci, rodziców i dziadków! Wśród graczy znajdą się nawet osoby po 80 roku życia. Dowiedz się, czym jest kendama? Przy odrobinie praktyki osoba początkująca może wykonać najbardziej znane sztuczki, takie jak przerzucanie piłki między dużą, a średnią misą oraz chwytanie piłki kolcem.
Popraw swoją zdolność koncentracji z kendamą
Kendama w ostatnich latach zyskuje sporo na popularności. Została nawet uznana jako sport, a turyści zjeżdżają się do Japonii, by zobaczyć, jak wyglądają tam rozgrywki największych światowych mistrzów. Jest to też świetne medium do komunikowania się między graczami w różnym wieku. Kendama łączy pokolenia. Oprócz tego, jest też świetnym ćwiczeniem koncentracji. Gra jest powtarzalna, rytmiczna i poprawia zdolności motoryczne. Potrzeba jednak dużo czasu, aby opanować niektóre sztuczki. Poczucie satysfakcji z wykonanego triku jest ogromne. Progresywne powtórzenia rozwijają mózg i aktywują sieci neuronowe.
Mała zabawka, a tak wiele korzyści
Do zalet kendamy można dodać jeszcze to, że jest naprawdę angażująca. Trzyma dzieci z dala od telewizora i komputera na wiele godzin. Uspokaja i uczy cierpliwości, rozwija zdolności motoryczne i poprawia koordynację wzrokową. Dzieci i dorośli mogą uczyć się rywalizacji i rzucać sobie wzajemnie wyzwania w prawdziwej zabawie.
Historia kendamy
Naukowcy zajmujący się historią nie mogą dokładnie określić daty powstania tej gry. Twierdzą, że jest obecna w życiu ludzi od niepamiętnych czasów. Była używana jako rodzaj treningu w kulturach łowieckich do opanowania koordynacji ręka-oko. Popularność zyskała dopiero na początku XVIII wieku i szlakiem jedwabnym dotarła do Europy. W 1919 roku Hamaji Egusa z miasta Hatsukaichi złożył wniosek o opatentowanie zabawki w Hiroszimie. Od tamtego czasu miasto Hatsukaichi stało się stolicą kendamy. Powstało też pierwsze Stowarzyszenie Kendama, które organizuje zawody w tym sporcie. Istnieje wiele sztuk dotyczących kendamy. Odbywają się nawet rozgrywki robotów w tej dziedzinie pod nazwą Robotic Kendama.
Kendama World Cup w mieście Hatsukaichi w Hiroszimie
W miejscu narodzin kendamy organizowane są ekscytujące zawody wypełnione po brzegi rywalizacją. Zawodnicy pokazują swoje najlepsze techniki i najtrudniejsze triki. Organizowane są również zajęcia z nauki gry w kendamę, w których może wziąć udział każdy gość Kendama World Cup. Zawodnicy tego niewyobrażalnego show występują również z kandamami, które nie posiadają sznurka. Kombinacje chwytów, jakich używają, wyglądają jak wyciągnięte rodem z japońskich sztuk walki. Niektóre triki wymagają w użyciu nawet dwóch Kenów. Występy przypominają taniec połączony z elementami akrobatyki. Teraz już wiesz, że nie jest to tylko prosta zabawka dla dzieci. Podejmij wyzwanie i spróbuj sam. Może gra zainteresuje Cię na tyle, że będziesz chciał wybrać się ze swoją pociechą na tę niezwykłą imprezę, jaką jest Kendama World Cup.
Sprawdź ofertę kendam na Active Kid.