Najlepsze strategie organizacji czasu dla uczniów na nowy rok szkolny

0
39
Najlepsze strategie organizacji czasu dla uczniów na nowy rok szkolny

Nowy rok szkolny to czas sprzyjający zmianom w strategiach związanych z nauką. Warto już od września zacząć pracę nad nowymi nawykami, dzięki którym przyswajanie informacji stanie się prostsze i mniej czasochłonne. Z jakich narzędzi warto korzystać w roku szkolnym, aby rozsądnie gospodarować ograniczonymi zasobami czasu?

Harmonogram zajęć

Jednym z najważniejszych kroków, które warto wykonać na samym początku roku, jest przygotowanie harmonogramu wszystkich zajęć. W planie należy uwzględnić przede wszystkim czas spędzony w szkole, ale nie tylko! Podobne znaczenie ma również wpisanie tam czasu przeznaczonego na zadania domowe, a także zajęcia pozalekcyjne. Stworzenie takiego grafiku znacznie ułatwi późniejszą organizację obowiązków.

Ustalenie priorytetów

Każdy rok szkolny jest inny. Warto już na początku jasno określić swoje priorytety. Nie zawsze najważniejsze musi być uzyskiwanie jak najlepszych ocen! Czasem najwyższe miejsce na liście może zająć wzmacnianie relacji z rówieśnikami, a czasem rozwijanie swoich pasji.

Przerwy i odpoczynek

Plany powinny obejmować nie tylko obowiązki. Równie ważne jest też znalezienie czasu, który będzie mógł zostać przeznaczony na wypoczynek. Niezwykle istotne jest wpisanie w swój grafik zarówno przerw od nauki, jak i zajęć pozalekcyjnych oraz chwil przeznaczonych na ulubione aktywności.

Ograniczanie rozpraszaczy

Bez względu na wybrane strategie planowania czasu, zawsze warto mieć na uwadze to, aby podczas nauki zapewnić sobie jak najlepsze warunki. Kluczem do tego jest ograniczenie liczby rozpraszaczy do minimum. Należy też wybierać porę dnia sprzyjającą skupieniu. Zdecydowanie lepsze efekty można osiągnąć ucząc się przez pół godziny, w ciszy, we własnym pokoju niż czytając notatki w salonie przy akompaniamencie włączonego telewizora.

Sen jako podstawa dobrego samopoczucia

Nawet najskuteczniejsze strategie planowania czasu nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeżeli zaniedbane będą podstawowe potrzeby organizmu. Jednym z najbardziej zaniedbywany przez uczniów aspektów funkcjonowania jest sen – zdecydowanie niesłusznie! Regularne wysypianie się na komfortowym materacu i poduszkach wysokiej jakości, może znacznie ułatwić nie tylko przyswajanie nowych informacji, ale również inne aspekty funkcjonowania w szkolnym środowisku.

Planowanie czasu jest bardzo ważne dla każdego ucznia. Warto poznać najskuteczniejsze strategie i wybrać spośród nich opcje najlepiej dopasowane siebie. Dobra organizacja i zadbanie o wypoczynek mogą nie tylko podnieść wyniki w nauce, ale również poprawić satysfakcję z życia.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here