Jak sprawdzić, czy w nabywanej nieruchomości nie ma robaków?

0
704
robak

Inwazja prusaków czy srebrzyków jest problemem nagminnym w polskich mieszkaniach. Kłopot z tymi insektami pojawia się przede wszystkim w blokowiskach. Duża liczba mieszkań i właściciele nieruchomości, którzy bardzo często bagatelizują ich bytowanie w przestrzeni mieszkalnej, sprawiają, że robaków praktycznie nie udaje się zwalczyć. Jeśli planujesz kupić mieszkanie, sprawdź dokładnie, czy nie nabywasz go z niechcianymi lokatorami. 

Dokładna analiza elementów mieszkania

Większość insektów, które mogą zadomowić się w mieszkaniu, jest na tyle małych rozmiarów, że podczas zwykłych oględzin na pewno ich nie zauważysz. Co więcej, Wszelkie robactwo zazwyczaj stroni od światła i zwyczajnie boi się ludzi, więc w dzień i w czasie obecności mieszkańców skutecznie się chowa. 

Jeśli nie jesteś w stanie zobaczyć prusaków, pluskiew, srebrzyków czy moli, możesz postarać się dokładnie obejrzeć różne elementy nieruchomości. Robactwo zawsze pozostawia po sobie ślady. Sprawdź, czy w częściach drewnianych, jak listwy podłogowe, karnisze czy framugi drzwi nie ma malutkich dziurek. Te mogą świadczyć o inwazji korników. Na listwach przypodłogowych mogą występować też brunatne plamki, to odchody pluskiew. 

Zawsze warto zajrzeć w szczeliny elementów konstrukcyjnych czy w miejsca, w których przebiegają rury. Tam lubią przebywać prusaki i karaluchy. Szczególną uwagę zwróć na łazienkę i przestrzeń kuchenną. To w tych pomieszczeniach przede wszystkim bytują insekty. 

Co istotne, jeśli kupujesz mieszkanie w bloku albo w kamienicy, musisz wiedzieć, że przynajmniej kilka mieszkań w takim obiekcie ma aktualnie problem z robactwem. Nie ma takiej możliwości, aby blok był całkowicie czysty i niezainfekowany insektami. 

Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli w nieruchomości w bloku aktualnie nie ma problemu z insektami danego rodzaju, nie oznacza to, że za chwile go również nie będzie. Robaki bardzo szybko przemieszczają się na przykład wentylacją. Przed podpisaniem aktu notarialnego koniecznie sprawdź, jakie działania w tym zakresie prowadzi spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa całego obiektu. 

Przezorny zawsze ubezpieczony 

Lepiej zapobiegać, aniżeli toczyć później nierówną walkę z robactwem, które błyskawicznie się rozmnaża. Zanim wprowadzisz się do nowego mieszkania, zdezynfekuj wszystkie pomieszczenia. Sprawdź, jakie środki są zalecane pod hasłem typu “Prusaki i karaluchy – zwalczanie”  i po prostu profilaktycznie je zastosuj. Zawsze możesz również zamówić profesjonalną usługę dezynfekcji mieszkania i ozonowania, aby mieć pewność, że wprowadzasz się do idealnie czystego, wręcz sterylnego wnętrza. 

Pamiętaj również, że mieszkanie w blokowisku zobowiązuje do przeprowadzania regularnych zabiegów dezynfekcji, nawet jeśli w swojej nieruchomości nie zauważasz tego problemu. Należy też mieć na uwadze, że skuteczne zwalczanie wszelkiego robactwa może przebiegać tylko wtedy, gdy jednocześnie taki zabieg zostanie przeprowadzony we wszystkich nieruchomościach oraz we wszystkich częściach wspólnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here